DÍLNA TUVINSKÉHO ALIKVÓTNÍHO ZPĚVU

27.10.2018

sobota 27. října od 15.00 hodin na Chaloupce v Prokopském 

SETKÁNÍ

Ve 14:55 na vlakové zastávce Praha-Holyně, po příjezdu vlaku, který odjíždí ve 14:46 ze Smíchovského nádraží, odtud společná cesta k Chaloupce vzdálené 7 minut.

ZPĚV CHÖÖMEJ

Chöömej je typem hrdelního zpěvu užívaného v tradiční hudbě Tuvy a Mongolska. Tuvinský hrdelní zpěv spočívá v tvarování ústní dutiny a výběru alikvótních tónů ze základu vytvořeného hlasivkami, čímž dochází k souběžnému rozeznívání dvou a více tónů o různých výškách. Tuvinský zpěv je hluboce zakořeněn v tamější tradiční kultuře, především na venkově a ve stepích. Náboženské myšlení v Tuvě je směsí animismu, šamanismu a tibetského buddhismu. Tuvinci věří, že příroda, zvířata, stromy a skály, jsou obývány duchy, kteří ovlivňují jejich život, a se kterými je možné komunikovat, například pomocí hrdelního zpěvu. Jedním ze zdrojů tuvinského zpěvu je nápodoba přírodních zvuků, zpěvu ptáků, zvuku vodopádů a podobně.

ANDREJ KAFAROV

Pochází z Ruska, zabývá se meditací, buddhismem, šamanismem. Jeho hlavním zájmem jsou dechové techniky a zvuk, které podle jeho slov scelují duši a otvírají srdce. Andrej zpívá tradiční hrdelní zpěvy Tuvy a je žákem a následovníkem známého tuvinského šamana a hrdelního pěvce Nikolaje Ooržaka.

PODROBNOSTI

- dílna je otevřena všem, předchozí zkušenosti nejsou podmínkou.

- počet účastníků je omezen, prosíme, hlaste se předem

- budete-li přicházet z jiné strany než od vlakové zastávky zavolejte, popíšeme cestu

- vstupné dobrovolné, doporučené 200/300 Kč

PO DÍLNĚ OD 18 HODIN PROBĚHNE PROMÍTÁNÍ A VYPRÁVĚNÍ O TUVĚ

Šamanismus střední Asie, přirozený tělesný pohyb jako cestu k vyššímu vědomí, hrdelní zpěvy a kultury Altaje představí Karolina Alvarez.

REZERVACE, INFORMACE:

David Zelinka, telefon: 731 028 107, mail: tednadechalet@gmail.com