Akce na Chaloupce
AKCE NA CHALOUPCE V PROKOPSKÉM: VÝBĚR 2014-2020
MISSA PAGANA (7.5.2014)
Missa Pagana je hudebně-divadelní projekt polského skladatele a hudebníka Mieczyslawa Litwinského. Textovou předlohou je stejnojmenný soubor básní výjimečného polského básníka Edwarda Stachury. Báseň má strukturu mše, oslavována a vzývána je krása krajiny a světa, život, svoboda a pokora. Inscenace se celá odehrává v plenéru, scénografií je krajina. Začátek je před soumrakem, konec po setmění - s aktéry spoluhrají denní přírodní děje, světla a stíny, vlastní hudba a zvuky prostředí. Struktura představení je otevřená. Každé provedení je připravováno nově v souladu s možnostmi místa, kde se odehraje, a s novou skupinou interpretů přinášejících nové tvůrčí možnosti do realizace.
KONCERT JARDY SVOBODY (22.3.2015)
Sólový koncert zpěváka, kytaristy, textaře, skladatele kapely Traband, písně doprovázené na staré harmonium, písně o člověku, jeho životě, touhách, slabostech a snažení, a poetice toho všeho.
KONEC PÍSNÍ (25.4.2015)
Polský dokument Piotra Borowského o tom, co v sobě nesou písně. "V zimě na přelomu let 1980 a 1981 jsem se s třemi přáteli, herci vydal na "Zimní výpravu". Přes tři měsíce jsme hráli naše představení v severozápadních regionech Polska. Chodili jsme pěšky ode vsi ke vsi, své věci táhli na saních. Lidé nám jako poděkování za představení zpívali své písně, které jsem tehdy nahrával na magnetofonové pásky. Měl jsem neodbytný pocit, že před mýma očima zaniká starý svět, protože ty vesnice se vylidňují, mladí lidé odcházejí do měst a staří si přestávají pamatovat. V roce 2007 jsem se vrátil do těch míst, abych záznamy předal rodinám těch, kteří už nejsou. Film dokumentuje přímé velmi osobní odezvy na předky, blízké, na písně; o to, jak zemřelí žijí díky písním ve svých dětech, vnucích, potomcích, a co se děje s písněmi po uplynutí čtvrt století, kam se dnes ubírá ten starý svět."
VÝSTAVA GRAFIK EWY KUTYLAK (20.6.2015)
Průhledy do magických světů, do časů, kdy svět byl teprve tvořen, do poezie snů, které se zhmotňují. Ewa Kutylak je absolventka Akademie Sztuk Pięknych ve Wrocławi. Užívá klasické grafické techniky jako: suchá jehla, mezzotinta, akvaforta.
VY TOMU VĚŘÍTE? ANEB DON QUIJOTE DE LA MANCHA (20.6.2015)
Divadelní představení o svobodě jako nejcennějším daru, nabité humorem i melancholií, promlouvá skrze pohyb, slovo, prvky tance a loutkového divadla. Autorské dílo Martina H. Fryse.
SVĚTLUŠKY aneb Noční chvilka poezie (20.6.2015)
Básně soumraku, tmy, měsíce, hvězd, světlušek, rozjímání a toužení v čase mezi západem a východem slunce na výstavě lampionů Hany Voříškové, v krajině za doprovodu hudby krajiny a spřátelených muzikantů, inspirované básněmi těchto autorů
FOTOGRAFICKÁ DÍLNA KYANOTYPIE (28.8.2015)
Kyanotypie (nazývaná také modrotisk nebo železitý tisk) je historická technika vytváření fotografického obrazu bez užití fotoaparátu. Využívá fotocitlivosti železitých solí, dává výrazně modré obrazy. Kyanotypie dává možnost zaznamenat obraz na různé materiály - papír, dřevo, látky. Je možno si tedy pofotografovat například dřevěný nábytek... Na dílně budou představeny možnosti techniky kyanotypie a každý si bude vytvářet vlastní díla.
UKRAJINA - písně a příběhy z východu (19.3.2016)
Zpráva o cestě, která neměla plán, ale byla velmi přesně nasměrována - k
setkáním, příběhům a písním. Navedla se z jihu na východ - napříč Besarábií přes Oděsu do Mariupolu a doněckých vsí - a uzavřela se v Kijevě. Na cestě se potkali Gagauzové, ukrajinští Bulhaři,
staroobřadci o svátku
křtu Páně a Ukrajinci nejrůznějších pohledů, nejrůznějších písní, nejrůznějších
životů městských i vesnických, blízcí i vzdálenější válce na východě země.
Zprostředkují Eliza Paś a David Zelinka
MŮJ ÚTĚK - dokumentární film (2.9.2017)
V roce 2015 do Evropy přibyla vlna uprchlíků. Mnozí dokumentovali svou cestu
pomocí kamer v mobilních telefonech. Režisérka Elke Sasse vyhledala několik z
nich a z jejich vyprávění o cestě a záznamů jejich útěků ze Sýrie, Afghánistánu
a Eritreji vytvořila film. V krátkých filmech jsou zobrazeny domovské země a
situace v nich, rozhodnutí k odchodu, cesty, kontakty s ilegálními pašeráky a
jejich praktiky, příchod do Německa. Jejich příběhy dávají nahlédnout do
motivací, které vedou k rozhodnutí opustit svou zem a vydat se na cestu, kterou
mnozí zaplatí životem.
Promítáno s laskavým svolením režisérky Elke Sasse.
NA STÉBLO TRÁVY - Táňa Fišerová, Irena a Vojtěch Havlovi (14.1.2018)
Večer hudby a poezie Bohuslava Reynka a japonských básníků. Táňa Fischerová - recitace, Irena a Vojtěch Havlovi - hudba
"KOLENO" (30.6.2018)
ruční recyklované nakladatelství Jany Hradilkové a Jany Jonákové - představení, čtení poezie, ukázka výroby knih
Koleno je zakázkové recyklační vydavatelství, kde se každá knížka lepí na koleni a každá je originál. Představení probíhá tak, že knihy jsou rozvěšeny v prostoru, hosté listují a čtou, na žádost jim může být vyroben nový originál některé z vydaných knih.
TOULKY VELKOU SARMÁCIÍ - vyprávění a verše z cest Leszka Brągiela (28.4.2019)
Velká Sarmácie je krajina, skutečná i mýtická, mezi Rugií, Triglavem, Kavkazem a Velkou stepí. Příběhy, úvahy a verše nás zavedou do Huculské Ukrajiny, na Krym, do skalních měst Broumovských stěn, chazarských stepí, ke Dněstru a Prutu, a dále na sever, východ, západ či jih. Poznáme krajiny, ty, kdo je obývají, historické a bájné souvislosti jejich života. Poznáme svět, který se rodí ze setkání, ne ze stereotypů a mediálních zpráv.
AUTORSKÉ VÝSTUPY Z KREPE DAMU (22.6.2019) Kamila Kutálková a Pavel Smetana, Marie Reslová
Mluvené i nemluvené autorské texty ze semináře Kreativní pedagogiky DAMU spočívajícího v bádání, jak se čtením vlastních textů potkat s jinými lidmi.
OBRÁZKY Z PODLESIA (8.3.2020)
Koncert tradičních písní v podání Katarzyny Minkiewicz a Marty Chachulské (PL)
Region "Podlasie" se rozkládá na severovýchodě Polska při hranici s Běloruskem. Odedávna se tam setkávalo, spolužilo a vzájemně ovlivňovalo množství národů, kultur a věr, Poláci, Rusíni, Tataři, Židé - křesťané římskokatoličtí i pravoslavní, staroobřadci, muslimové, židé. Toto "bohatství" se zrcadlí i v podlaské hudbě.